Hakkımızda


İSTANBUL ERKEK BERBERLERİ ESNAF VE SANATKARLAR ODASI

Odamız kuruluş tarihi 1921. Bu tarihte ilk oda olarak kurulmuş ama zamanla cemiyete dönüşmüş, sonra da derneğe... En sonunda yeniden Oda olmuş. 1958 yılında o zamanlar kadın ve erkek berberleri bir arada idi. 1965 yılında 507 sayılı yasa çıktığı zaman kadın ve erkek berberleri ayrıldı, kadın berberler Kuaförler Odası'na erkek berberler ise burada kaldı.

 

1968'den bu yana ilk Başkanımız olan Adil Vardarlı sonra Nihat Kumbaracı, Süleyman Şentürk, Mehmet Yurtar, Celal Akpınar’dır. Bugün ise 2002 yılından beri görevde olan Oda Başkanımız Şükrü Akyüz’dür ve görevini başarıyla sürdürmektedir.

 

Oda Başkanları : İsmail Hakkı Sun, Abdurrahman Saker, Adil Vardarlı, Nihat Kumbaracı, Musa Fesçi, Süleyman Şentürk, Mehmet Yurter, Celal Akpınar ve son olarak 2002 yılında Şükrü Akyüz Başkanlık görevine gelmiştir.

 

Odamızın ilk yeri bilindiği kadarıyla Şeref Efendi Sokak Cağaloğlu'ndaydı. Daha sonra 1972'de Pier Loti'ye Sultanahmet'e geçilmiş. 2 yıl sonra ise Vefa'ya taşınmış. 1985 yılın da Aksaray'daki Çakırağa Cami Sokak zemin ve üst kat olmak üzere buraya taşınmış. En son olarak 2004 yılında da şu an ki merkezimiz olan Cerrahpaşa Caddesi Aksaray merkezine taşınıldı ve hala üyelerimize burada hizmet verilmektedir. Üyelerimizin gidiş ve gelişlerinde kolaylık sağlayabilmek için Üsküdar ve Bahçelievler'de birer şubemiz bulunmaktadır.

 


Site İçi Arama